Güvenlik Kamerası Seti Seçmek

Güvenlik Kamerası Seti Seçmek

Güvenlik kamerası seti seçmek pazarda elma seçmek kadar kolay olmamakla birlikte günümüzde gelişen teknoloji ve çeşitliliğini düşündüğümüzde çok da kafa karışıklığına sebep olmaktadır. Bu nedenle hangi kamera, kaç tane, hangi marka ve çeşit gibi birçok konuda fikir sahibi olmamız gerekir.

güvenlik kamerası hırsız girişi
Güvenlik Kamerası Seti

Güvenlik Kamerasına Neden İhtiyaç Duyuyorum?

İlk önce bu soruyu kendimize sorarak neden ihtiyaç duyduğumuzu net olarak ortaya koymamız gerekir. Çünkü ihtiyacınız sizin seçeceğiniz güvenlik kamerası setinde birçok şeye etki edecektir. Fabrikalar 7/24 üretimi takip etmek için veya iş güvenliği açısından kayıtların tutulması gibi birçok nedenlerle güvenlik kamerası sistemleri kurdurmaktadırlar. Bir apartman hırsızlar açısından caydırıcılık ve güvenlik amaçlı kurdurmaktadır. Bir otopark giriş çıkış ve plaka takibi için güvenlik kamerası seti kurdurmaktadır. Bu ve buna benzer birçok farklı nedenden dolayı güvenlik kamerası kurulumu yapılmaktadır. Siz ihtiyacınızı belirlediğiniz de kamera çeşidi de kafalarda oturmuş olacaktır.

güvenlik kamerası seti
Güvenlik Kamerası Adetleri

Kaç Tane Güvenlik Kamerasına İhtiyacım Var?

Bu soruya en iyi cevabı keşif için gelen güvenlik kamera sistemleri uzmanı verebilmektedir. Ticari kaygıları bir kenara bırakmış ve müşterisi için en iyisini isteyen bir uzman ne kadar güvenlik kamerasına ihtiyacınız olacağını sizlere söyler.  Güvenlik kamerası sistemlerin de en kritik hususlardan birisi kör noktanın ortadan kaldırılmasıdır. Bu da size kamera sayısı açısından bir fikir vermektedir.

Ancak bazen 2 hatta 3 kameranın yaptığı işlemi tek bir kamera yapabilmektedir. Bu kamera sayısı açısından sayıyı azaltabilir ama maliyet açısından pek etkili olmaz. Çünkü 3 kameranın işlemini yapacak bir kamera ücreti her zaman daha fazla olacaktır. Sayının az olması çıkabilecek bakım/onarım hizmetlerinin daha az olmasını sağlar.

güvenlik kamera markaları

Hangi Marka Güvenlik Kamerası Seti Olmalı?

Türkiye henüz tam yerli üretim bir güvenlik kamerası markasına sahip değil. Vestel reklam örneğinde olduğu gibi helikopterlerle Çin’ den gelen kart ve çipler burada monte edilerek marka vurulmaktadır.  Ama bunun tersi olarak mesela Neutron gibi Türk markası firmaların bazıları ise fabrikasını Çin’ de kurarak tamamen Türk sermayeli bir ürün elde edebilmektedirler.

Ülkemizde en çok tercih edilen markalar arasında Neutron,  Hikvision,  Cenova,  Avenir, Fujitron gibi markalar mevcuttur. Bu markaların birçoğu ana üreticinin fabrikalarında üretilerek farklı marka hali almış durumdadırlar. Yani Arçelik fabrikasında üretilen Altus gibi düşünebilirsiniz. Örneğin Neutron marka güvenlik kameralarını chipsetleri UNV gibi önemli güvenlik kamerası üreticisinin chipsetleri dir. Fujitron örneğinde ise Hikvision fabrikasında birebir aynı şekilde üretilen ama marka olarak Fujitron basılan ürünlerdir.

Güvenlik kamerası seti hangi marka olacak konusunda yine piyasa araştırması yapmanız gerekecektir. Ama burada yine amacınız öne çıkmaktadır. Büyük proje işlerde Samsung, Dahua  gibi devler listeye girerken, daha küçük projelerde, Neutron veya Cenova da kullanılabilmektedir. Bununla birlikte hiç adı sanı duyulmayan birçok kamera markası özellikle internet ortamında satılmakta olup, bizler Aydın Bilişim olarak bunlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Önemli olan güvenlik kameranızın hangi marka olduğu değil, ne kadar teknik destek ve garanti hizmetinin sağlandığıdır.