Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır

Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır

Evimizde veya işyerimiz de kullandığımız bilgisayarların bilgisayar güvenliği nasıl sağlanır, tablet veya akıllı telefonlarımızı kötü niyetli saldırılara karşı nasıl koruyabiliriz?

Her şey den önce şunu iyi bilmemiz gerekir ki bizler teknolojiyi yoğun kullanan bir ülkeyiz. Ancak bu kadar yoğun kullanırken ne kadar güvenli kullanıyoruz bilmiyoruz. Aydın Bilişim Güvenlik olarak bizlere gelen birçok şikayette virüs, trojen veya saldırılardan dolayı bilgisayarın çöktüğü, mevcut dosyaların şifrelendiği veya silindiğini görüyoruz. Tüm bu yaşananlardan sonra kısa bir soru ile karşımızdakinin yüz ifadesini değiştiriyoruz. “YEDEK ALMIŞMIYDINIZ?”. Veri kurtarma ve yedekleme hizmetlerimiz için tıklayın..

 

Yedek alın

1 –   Düzenli Yedek Alın:

Kullanıcılar başlarına herhangi bir veri kaybı gelmeden yedek almazlar. Bizler tecrübelerimizle bunu görüyoruz. Ne zaman ki veri kaybı yaşandı işte o zaman tüh neden yedek almadık diye hayıflanıyoruz. Bu sorunları yaşamamak için mümkünse verilerinizin önemine ve değişmesine göre günlük, haftalık ve aylık yedeklerini alın.

Peki yedekleri nereye alacağız?

Yedeklerin alınacağı yerin seçilmesinde verilerin ne olduğu ve ne kadar yer kapladığı önemli. Eğer çok yüksek kapasitelerde verileriniz var ise bunları harici usb sabit diske almanız doğru olacaktır. Ama düşük verileriniz var ise örneğin 50GB’ ı aşmıyor ise ve çok çok gizli veriler değil ise bulut bilişim hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Microsoft’ un OneDrive veya Google’ ın GoogleDrive hizmetleri sizlere yeterli olacaktır.

İnternet modeminde gerekli güvenlik ayarlarını acilen yapın

2 –  İnternet Modeminizde gerekli Güvenlik Ayarlarını Yapın/Yaptırın.

Kullanıcılar internet modeminin ne olduğunu bilir ancak nasıl çalıştığı ile pek ilgilenmezler. Bu doğal bir durumdur. Ancak eğer güvenli bir internet kullanmak amacınız ise biraz da olsa nasıl çalıştığını bilmek gerekir.

Modem yönetimindeki hatalar:

1 – Modemin arayüzüne bağlantı için kullanılan standart şifreyi değiştirmemek (ttnet,superonline ,v.b)

2 – Modem wireless şifresi ile modem yönetim arayüz şifresini aynı vermek

3 – Modem wireless şifresini basit ve kolay çözülebilir vermek

4 – Kişilere güvenerek modem wireless şifresini çok rahat paylaşmak

5 – Modemde var ise firewall’ u aktif etmemek

Yukarıda saydığımız hataları yapmaz iseniz ilk adımda modeminizin güvenliğini sağlamış olursunuz. Böylece  dış tehditleri daha suyun başında iken engellemiş olursunuz. Bizler Aydın Bilişim Güvenlik olarak bilgisayar güvenliği konusunda sizlere yardımcı oluyor ve yukarıdaki ayarların yanında birçok güvenlik önlemlerini alarak güvenli internet kullanımını sağlıyoruz. Talep için lütfen tıklayın..

windows güvenliği nasıl sağlanır

3- Windows 10 Defender Güvenlik Ayarlarını Aktif Edin:

Microsoft’ un son kullanıcı işletim sistemi windows 10 artık gerekli güvenlik önlemleri alınmış şekilde satılmaktadır. Yani daha önceleri windows 98, XP, ME veya Windows 7 gibi virüs programları kurmaya çok ihtiyacı yok. Çünkü kendi içerisindeki Windows Defender, hem bir güvenlik duvarı hemde virüs tehditlerine karşı bir virüs programı şeklinde çalışmaktadır. Ancak sadece defender’ a güvenerek önlem almanız doğru olmaz. Mümkünse lisanslı bir virüs programı kullanmak her zaman artı sağlayacaktır. Çünkü Defender’ ın tanımadığı virüsleri veya trojenleri tanıyabilir ve bilgisayarınıza bulaşmadan engelleyebilir.

bilgisayar güvenliği nasıl sağlanır internet

4 – İnternet Dünyasında Kimseye Güvenmeyin:

Çoğunlukla ücretsiz bir program veya oyun indirmeye çalıştığınızda internet dünyasının yeraltısı ile karşılaşırsınız. Sizi farklı farklı sitelere yönlendirir. Anlamsız tıklamalar ister. Bak aradığınız oyun veya program bu der ve tıklarsınız. İndirmeye başlar derken bakarsınız ki sadece 500kb. Ama sizin aradığınız oyun 2GB?. İşte bu ve buna benzer birçok aldatmaca ile karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle internet aleminde her zaman temkinli ve şüpheli olmanız gerekir. Paranoyak olmanızı istemeyiz, ancak ona yakın bir tavır takınmanız iyi olur :).

Google Chrome veya Microsoft Edge gibi güvenlik ayarları yüksek olan tarayıcıları kullanmanız tavsiye ediyoruz. Bu tarayıcılar birçok zararlı sitenin uygulamalarını engelleyebilecek seviyede güvenlik önlemleri barındırmaktadır. Bilgisayar güvenliği nasıl sağlanır kısaca anlatmaya çalıştık. Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.